Co je uhlíková stopa a jak ji zjistit?

Každý z nás po sobě zanechává nějaké stopy. Uhlíkovou stopou jsou jednoduše řečeno veškeré skleníkové plyny, které po sobě zanecháváme. Ale zanecháme po sobě uhlíkovou stopu i my děti? Vždyť přeci autem nejezdíme....

Přesto, každý z nás někde bydlíme a využíváme různé zdroje energie, jíme a produkujeme odpad. Uhlíková stopa je tedy jakýmsi nepřímým ukazatelem spotřeby energií, výrobků a služeb. Více se každý může dozvědět tím, že si zkusí svoji uhlíkovou stopu vypočítat. Jak? Pomocí online kalkulačky! Odkaz z obrázku níže ;-)





Jak lze uhlíkovou stopu snížit?

Každý z nás si vypočítal svoji uhlíkovou stopu. Poté jsme si promysleli, jakými dostupnými prostředky ji můžeme snížit my sami. 14 dní jsme naše rozhodnutí dodržovali a nakonec si spočítali uhlíkovou stopu znovu. Vše si můžete prohlédnout v našem grafu

Jaká jsme se rozhodli udělat opatření?


Jaká je naše uhlíková stopa před a po zavedení některých opatření?


Zjistili jsme, že v naší uhlíkové stopě jsou velké rozdíly. Proč?

BYDLENÍ

V hodnotách za bydlení je často patrný počet členů domácnosti. Například pan učitel nemá děti a bydlí pouze se svoji manželkou. A proto má hodnotu nejnižší. Ale nemusí to být pravidlo. Matěj Dejdar má 3 sourozence. V domácnosti jich je tedy 6 a přesto mají uhlíkovou stopu za bydlení velmi nízkou. Šetří totiž energií a topí např. dřevem.

DOPRAVA

Nejnižší stopu v dopravě zanechává Tobiáš Klapka. Jeho rodina totiž vůbec nejezdí autem, ani ho nemají. Ale některé rodiny mají naproti tomu auta třeba dvě nebo často jezdí za příbuznými třeba do jižních Čech. Někteří dojíždějí do školy autobusem několik kilometrů denně.

POTRAVINY

Nejnižší stopu za stravu má Linda Líbalová, která téměř vůbec nejí maso. Často máme také vlastní zahrádku, nebo ji mají naši prarodiče. Máme tak vlastní například brambory, rajčata, jablka nebo salát.

SPOTŘEBA

Všichni členové týmu třídíme odpad. Mnozí z nás máme i vlastní kompost. Nebo chodíme k babičce Nely Bekové ;-) Nejnižší spotřebu má Tomáš Vébr. V jeho rodině se totiž nekupují často úplně nové věci.




Jaká je průměrná uhlíková stopa v ČR, Evropě a ve světě?

Průměrná uhlíková stopa jednoho obyvatele ČR je 11 tun CO2 za rok. To je v porovnání s EU zhruba o 3 tuny více. Žije-li v ČR 10 miliónu lidí, znamená to, že máme ročně průměrnou uhlíkovou stopu větší o 30 milionů tun!!! Světovým průměrem je přitom pouhých 5 tun. Proč tak málo? Jsou tam totiž započítané i chudší země.


                                                   ČR              EU           SVĚT